Kāzu jubileju nosaukumi – no papīra līdz briljantam

Kāzu jubileju svinēšana ir tradīcija, kas pastāv jau gadsimtiem ilgi. Katra gadadiena ir saistīta ar konkrētu materiālu vai simbolu. Kāzu jubileju nosaukumi laika gaitā ir attīstījušies, tāpēc nolēmām tos apskatīt un apkopot vienuviet.

Šajā rakstā apskatīti kāzu jubileju nosaukumi, idejas, ko dāvināt konkrētajā gadadienā, kā arī īsumā par kāzu gadadienu vēsturi.

Sniegsim arī randiņu idejas, kas būs aktuālas gan tepat Latvijā, gan arī ļaus ieplānot kādu kopīgu ceļojumu ārpus.

Ieskats kāzu jubileju nosaukumu vēsturē

Tradīcija dāvināt dāvanas kāzu gadadienu svinēšanai aizsākās pirms daudziem gadsimtiem. Tomēr jāatzīmē, ka konkrētais kāzu jubileju nosaukumu saraksts, ko mēs izmantojam šodien, laika gaitā ir attīstījies. 

Šīs tradīcijas pirmsākumi ir nedaudz neskaidri, taču tiek uzskatīts, ka šis nosaukumu iedalījums radies viduslaiku Eiropā, kur vīri dāvināja sievām sudraba vainagus, lai atzīmētu 25. kāzu gadadienu, un zelta vainagus, lai atzīmētu 50. gadadienu.

Mūsdienu kāzu jubileju nosaukumi, ko mēs izmantojam un pazīstam šodien, tika popularizēti Amerikas Savienotajās Valstīs 20. gadsimta sākumā. Emīlija Posta (Emily Post), ievērojama amerikāņu etiķetes eksperte, 1922. gadā savā grāmatā “Etiķete sabiedrībā, biznesā, politikā un mājās” publicēja tradicionālo jubilejas dāvanu sarakstu. Šajā sarakstā bija iekļautas pirmās 15 jubilejas, kā arī ieteikumi par katram gadam piemērotām dāvanām.

Amerikas Nacionālā juvelieru mazumtirdzniecības asociācija 1937. gadā publicēja plašāku sarakstu, kurā bija iekļauti papildu gadi un jubileju dāvanas. Vēlāk šo sarakstu atjaunināja un paplašināja Amerikas Dārgakmeņu biedrība un citas organizācijas.

Konkrēti temati un simboli, kas saistīti ar katru gadadienu, laika gaitā un dažādās kultūrās ir mainījušies. Taču kopumā tie atspoguļo īpašības, kas tiek vērtētas stiprā un ilgstošā laulībā, piemēram, mīlestību, uzticību, spēku un izaugsmi. Gadu gaitā pāri ir izmantojuši šīs tēmas un simbolus kā iedvesmu dāvanu dāvināšanai. Tā arī ir izveidojusies kāzu jubileju nosaukumu tradīcija, kas tiek piekopta vēl šodien.

Ja tev aktuālākas ir dāvanas kāzās, tad noderīgāks būs raksts par to, kas ir labas idejas, kā kāzās dāvināt naudu.

Tad nu ķersimies klāt kāzu jubileju nosaukumiem, sākot ar papīru līdz pat briljantam!

1. kāzu jubileja – papīra gadadiena

Pirmā kāzu jubileja tiek saukta par papīra gadadienu. Tā ir iemantojusi savu nosaukumu galvenokārt tāpēc, ka papīrs pārstāv tīru lapu, jaunu sākumu un iespēju abiem kopā uzrakstīt pašiem savu stāstu. 

Šajā pirmajā gadadienā savai sievai vai vīram apsver uzdāvināt kaut ko saistītu ar papīru. Varbūt kādu labu grāmatu, ierāmētu fotogrāfiju vai kādu rakstāmpiederumu. 

Vari arī uzrakstīt sirsnīgu vēstuli, izpaužot savu pateicību un mīlestību. Tas kalpos par romantisku žestu un vienmēr paliks atmiņā. Lai nosvinētu, ieplānojiet romantisku randiņu, dodoties vakariņās uz kādu restorānu.

2. kāzu jubileja – kokvilnas gadadiena

kokvilnas kāzas

Otrā kāzu jubileja tiek saukta par kokvilnas gadadienu. Kokvilna ir mīksts un daudzpusīgs materiāls, kas pārstāv izturību un elastību. Šīs abas īpašības ir tas, kas nepieciešams saticīgai laulībai. 

Šajā kāzu jubilejā savam partnerim uzdāvini kvalitatīvas kokvilnas halātu, elegantu gultasveļas komplektu vai kādu personalizētu kokvilnas t-kreklu. 

Jūs abi varētu arī saplānot interesantu kokvilnas tematikas randiņu. Gada siltajā laikā doties piknikā uz kokvilnas sedziņas, piemēram. Vai arī painteresēties, vai jums tuvumā nav kāds kokvilnas veikaliņš vai darītava. 

3. kāzu jubileja – ādas gadadiena

ādas gadadiena kāzās

Tālāk laulāto pāri sagaidīs ādas kāzu jubilejas. Āda simbolizē izturību, ilgtermiņa noturību un spēju pielāgoties jauniem izaicinājumiem. 

Šajā jubilejā ar mīļoto apsveriet iespēju uzdāvināt viens otram kādu stilīgu ādas jaku, modernu  rokassomiņu vai ērtu ādas apavu pāri. 

Varat arī ieplānot randiņu ar ādas tēmu, piemēram, izjādes ar zirgiem vai ādas aksesuāru darītavas apmeklējumu, ja tāda pieejama jūsu apkārtnē.

4. kāzu jubileja – lina gadadiena

lina Kāzu jubileju nosaukumi

Ceturtā gadadiena ir linu kāzas. Lins ir visai grezns audums, īpaši latviešu kultūrā un tradīcijās. Tas pārstāv eleganci, tīrību un skaistumu. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam partnerim uzdāvināt lina palagu komplektu, kabatlakatiņu ar personalizētu izšuvumu vai skaistu lina kleitu. 

Jau atkal varat arī ieplānot kādu tematisku randiņu ar lina tēmu. Piemēram, romantisku atpūtu pludmalē vai pikniku parkā.

5. kāzu jubileja – koka gadadiena

koka kāzas

Piektā gadadiena ir koka kāzas. Koksne simbolizē spēku, stabilitāti un gudrību. Tas ir spēcīgs materiāls, kas simbolizē kopīgu stabilitātu, ko pāris jau paspējis izveidot.

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt ar rokām darinātu koka dāvanu, piemēram, dārglietu kastīti, foto rāmi vai virtuves dēlīti. Tā būs tematiska un vienlīdz arī personalizēta dāvana, kas nozīmēs ļoti daudz.

Varat arī plānot randiņu ar koka tematiku, piemēram, pārgājienu mežā vai kempinga izbraucienu.

6. kāzu jubileja – dzelzs gadadiena

Kāzu jubileju nosaukumi

Sestā kāzu jubileja ir dzelzs gadadiena. Dzelzs, kā jau spēcīgs materiāls, simbolizē spēku, izturību un ilglaicīgu noturību. 

Uz šo jubileju var apsvērt savai sievai vai vīram uzdāvināt čuguna pannu, dārza soliņu vai kādu modernizētu dzelzs grāmatu plauktu. 

Varat arī ieplānot randiņu ar dzelzs tematiku, piemēram, kalēja darbnīcas apmeklējumu vai kopīgu treniņu sporta zālē.

7. kāzu jubileja – vilnas gadadiena

vilnas jubileja kāzas

Septītā gadadiena ir vilnas kāzu jubileja. Vilna ir materiāls, kas simbolizē siltumu, komfortu un drošību. 

Šajā jubilejā dāvanu ideju ir ļoti daudz. Apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt omulīgu vilnas džemperi, mīkstu vilnas segu vai vilnas čībiņas. Lielā mērā šī jubileja ir atkarīga no jubilejas datuma – ziemā šāda vilnas dāvaniņa tiks jo īpaši novērtēta.

Varat arī plānot randiņu ar vilnas tematiku. Piemēram, braucienu uz aitu fermu vai vilnas muzeja apmeklējumu.

8. kāzu jubileja – bronzas gadadiena

bronzas kāzu dāvana

Astotā gadadiena ir bronzas kāzu jubileja. Bronza arīn ir spēcīgs materiāls, kas simbolizē izturību un spēku. Taču šoreiz klāt nāk arī skaistums. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt kādu interesantu bronzas statuju, vai stilīgu bronzas rotaslietu. Varat arī ieplānot randiņu ar bronzas tematiku, piemēram, bronzas lietuves apmeklējumu vai vēsturiska bronzas pieminekļa apskati.

9. kāzu jubileja – māla gadadiena

māla kāzas keramikas dāvanas

Devītā gadadiena ir māla kāzu jubileja. Šajā kontekstā māls ir materiāls, kas pārstāv radošumu, meistarību un lieliskas tradīcijas. 

Līdz ar to šajā jubilejā apsveriet iespēju savam mīļotajam uzdāvināt ar rokām darinātu keramikas vāzi, māla trauku komplektu vai kādu skaistu māla skulptūriņu. 

Varat arī plānot randiņu ar keramikas tēmu, piemēram, keramikas radošo nodarbību.

10. kāzu jubileja – skārda vai rožu gadadiena

rožu kāzas

10 gadu jubileja ir skārda jubileja. Tas ir materiāls, kas atspoguļo izturību un elastību, kas nepieciešama, lai laulība ilgst desmit gadus. 

Daudzviet šo kāzu jubileju dēvē arī par rožu kāzām. Tad sievai dāvina milzu rožu pušķi, un bieži vien rīko lielākas svinības kopā ar radiem un draugiem.

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt skārda dārglietu kastīti, skārda krūzīšu komplektu vai skārda foto rāmi. Varat arī ieplānot randiņu ar skārda tematiku, piemēram, skārda raktuves apmeklējumu vai skārda muzeja apskati.

11. kāzu jubileja – tērauda gadadiena

tērauda kāzas

11. kāzu gadadiena ir tērauda jubileja. Tērauds atspoguļo spēku, noturību un nesaraujamu saikni starp diviem cilvēkiem. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt tērauda pulksteni, tērauda vīna glāžu komplektu, nerūsējošā tērauda termosu vai tērauda skulptūru. 

Varat arī plānot randiņu ar tērauda tēmu, piemēram, tērauda rūpnīcas apmeklējumu vai pārgājienu ar saviem jaunajiem nerūsējošā tērauda termosiem.

12. kāzu jubileja – zīda gadadiena

zīda kāzas

Tālāk laulāto pāri sagaida gadadiena ar jau maigāku tematiku. 12. gadadiena ir zīda jubileja. Zīds simbolizē ilgstošas laulības greznību, eleganci un jutekliskumu. 

Šajā jubilejā jau var apsvērt iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt zīda halātu, zīda palagu komplektu vai zīda šalli. 

Varat arī ieplānot randiņu ar zīda tematiku, piemēram, braucienu uz zīda muzeju vai vakariņas greznā restorānā ar zīda galdautu. Vai varbūt nakšņošanu kādā elegantā spa viesnīcā vai varbūt pat pilī.

13. kāzu jubileja – mežģīņu gadadiena

13. kāzu jubileja mežģīnes

Pēc zīda pāri sagaida mežģīnes. 13. gadadiena ir mežģīņu kāzu jubileja, kas atspoguļo spēcīgu un ilgstošu attiecību smalko skaistumu un sarežģītus modeļus. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam laulātajam partnerim uzdāvināt mežģīņu kabatlakatiņu, mežģīņu kleitu vai mežģīņu galdautu. Romantiska dāvana kāzu gadadienā šajā gadījumā būtu arī skaists apakšveļas komplekts.

Varat arī ieplānot randiņu ar mežģīņu tēmu, piemēram, mežģīņu muzeja apmeklējumu vai romantisku pikniku ar mežģīņu galdautu.

14. kāzu jubileja – ziloņkaula gadadiena

ziloņkaula kāzas

Kāzu jubileju nosaukumi paliek ar vien interesantāki un oriģinālāki, jo 14. gadadiena ir ziloņkaula kāzu jubileja. Ziloņkauls simbolizē ilgstošas laulības skaistumu, retumu un vērtību. 

Tomēr ar ziloņkaulu saistīto ētisko un vides problēmu dēļ labāk izvēlēties citu materiālu, piemēram, kristālu vai opālu. 

Līdz ar to šajā jubilejā varat uzdāvināt savam dzīvesbiedram kristāla vāzi, opāla auskaru komplektu vai ar rokām darinātu dāvanu, kas izgatavota no ilgtspējīgiem materiāliem.

15. kāzu jubileja – kristāla gadadiena

kristāla kāzu jubileja

Tālāk seko jau 15. gadadiena, kas ir kristāla jubileja. Kristāls simbolizē 15 gadus ilgās laulības skaidrību, caurspīdīgumu un skaistumu. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt kristāla karafi, kristāla vīna glāžu komplektu vai kristāla skulptūriņu. 

Varat arī ieplānot randiņu ar kristāla tēmu, piemēram, kristāla raktuvju apmeklējumu vai vakariņas restorānā ar kristāla lustrām. 

20. kāzu jubileja – porcelāna gadadiena

porcelāna kāzu jubileju nosaukumi

20. gadadiena ir porcelāna gadadiena. Līdz ar to porcelāns ir materiāls, kas atspoguļo ilgstošas laulības smalko un vērtīgo raksturu. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam mīļotajam cilvēkam uzdāvināt porcelāna trauku komplektu, porcelāna figūriņu vai porcelāna vāzi. 

Varat arī ieplānot randiņu ar porcelāna tēmu, piemēram, porcelāna muzeja vai izstādes apmeklējumu.

25. kāzu jubileja – sudraba gadadiena

sudraba kāzas jubileja

Beidzot nu ir sasniegta jau veselu 25 gadu jubileja. Tā tiek saukta par sudraba kāzu jubileju. Sudrabs simbolizē ceturtdaļgadsimtu ilgas laulības skaistumu, vērtību un spēku. 

Tāpēc šajā jubilejā ir vērts jo īpasi pacensties un iepriecināt savu laulāto. Apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt sudraba rotaslietu komplektu, sudraba foto rāmi ar kādu īpašu attēlu vai sudraba svečturi. 

Protams, ir svarīgi arī ieplānot veidu, kā šo nozīmīgo gadadienu nosvinēt. Varat arī plānot randiņu ar sudraba tēmu, piemēram, sudraba raktuvju apmeklējumu vai vakariņas restorānā ar sudraba dekoriem.

30. kāzu jubileja – pērļu gadadiena

pērļu kāzas jubileja

30. gadadiena ir pērļu jubileja. Pērles simbolizē laulības skaistumu, retumu un izturību, kas ir izturējusi daudzas vētras. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt pērļu kaklarotu, pērļu rokassprādzi vai pērļu auskaru komplektu. 

Jūs varētu arī plānot pērļu tematikas randiņu. Tas varētu būt romantisks vakars kādā restorānā, kopīga meistarklase vai jebkas cits, ko vien var iedomāties!

35. kāzu jubileja – koraļļu gadadiena

koraļlu gadadiena kāzu

35. gadadiena ir koraļļu jubileja. Koraļļi ir pavisam īpašs materiāls, kas atspoguļo 35 gadus ilgušas laulības skaistumu un spēku. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt koraļļu iedvesmotu rotaslietu, koraļļu krāsas apģērbu vai koraļļu tematikas mājas dekoru. 

Varat arī plānot ceļojumu uz pludmali ar koraļļu rifiem vai snorkelēšanas ekskursiju, lai redzētu koraļļus to dabiskajā vidē. Tas būs ceļojums, kas vienmēr paliks vienmēr. Kad tad vēl doties uz koraļļiem, ja ne 35. kāzu jubilejā, vai ne?

40. kāzu jubileja – rubīna gadadiena

rubīna kāzas 40 jubileja

Tālāk seko skaistā 40. Gadadiena, kas ir rubīna jubileja. Rubīns simbolizē dziļu mīlestību, aizraušanos un apņemšanos, kas ir uzturējusi laulību spēcīgu četras desmitgades. 

Šie jau atkal ir ļoti īpaši svētki, tāpēc šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt rubīna gredzenu, rubīna kulonu vai rubīna krāsas mājas dekoru. 

Protams, ir vērts šos svētkus skaisti nosvinēt. Varat arī ieplānot randiņu ar rubīnu tēmu, piemēram, vakariņas restorānā ar rubīna sarkanu interjeru vai dārgakmeņu muzeja apmeklējumu, lai uzzinātu vairāk par rubīniem.

45. kāzu jubileja – safīra gadadiena

safīrs kāzās davana

45. gadadiena ir safīra jubileja. Safīrs simbolizē gudrību, lojalitāti un uzticību, kas ir 45 gadus ilgušas laulības iezīmes. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam vīram vai sievai uzdāvināt safīra rokassprādzi, safīra kulonu vai safīra krāsas mājas dekoru, ko varēsiet izbaudīt abi. 

Protams, jau atkal varat ieplānot randiņu ar konkrēto tēmu. Piemēram, braucienu uz muzeju, lai apskatītu slavenās safīra dārglietas, vai pārgājienu uz ūdenskritumu ar zilu safīra ūdeņiem. Vēl viens ceļojuma galamērķis gatavs!

50. kāzu jubileja – zelta kāzas

zelta kāzas

Un beidzot esam nonākuši pie, šķiet, populārākās un gaidītākās jubilejas. 50. gadadiena ir zelta jubileja. Zelts atspoguļo pusgadsimtu ilgušas laulības nezūdošo skaistumu, vērtību un spēku. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt zelta pulksteni, zelta kaklarotu vai apzeltītu mājas dekoru. 

Varat arī plānot svinības ar zelta tematiku, piemēram, ballīti ar zelta rotājumiem un zelta kūku vai ceļojumu uz pilsētu, kas pazīstama ar savu zelta arhitektūru vai vēsturi.

55. kāzu jubileja – smaragda gadadiena

smaragda davana kāzās

55. gadadiena ir smaragda jubileja. Smaragds simbolizē mīlestību, izaugsmi un harmoniju, kas ir uzturējusi laulību 55 gadus. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt smaragda gredzenu, smaragda kulonu vai smaragda krāsas mājas dekoru. 

Varat arī ieplānot randiņu ar smaragda tēmu, piemēram, botāniskā dārza apmeklējumu ar smaragda zaļiem zaļumiem vai pārgājienu uz kalnu ar smaragda zaļiem ezeriem.

60. kāzu jubileja – briljanta gadadiena

briljanta kāzas jubileja

Tālāk seko jau 60. Gadadiena, kas ir briljanta jeb dimanta jubileja. Briljants atspoguļo sešus gadu desmitus ilgušas laulības spēku, skaistumu un ilgmūžību. 

Šajā jubilejā apsveriet iespēju savam dzīvesbiedram uzdāvināt dimanta gredzenu, dimanta kaklarotu vai ar briljantiem rotātu mājas dekoru. 

Ieplānojiet svētkus ar dimantu tematiku, piemēram, ballīti ar dimanta tēmu rotājumiem un dimanta formas kūku vai ceļojumu uz pilsētu, kas pazīstama ar savu dimantu industriju vai vēsturi.

Kā redzat, katrai kāzu jubilejai ir sava unikāla tēma un simbolika, kas var palīdzēt vadīt dāvanu pasniegšanu un svētku plānošanu. Neatkarīgi no tā, kādi ir kāzu jubileju nosaukumi – vai izvēlaties pieturēties pie tradīcijām vai padomāt par savām lietām, vissvarīgākais ir svinēt mīlestību, kas jūsu laulību ir saglabājusi stipru vēl vienu gadu.

Tagad arī jūs zināt, kādi ir kāzu jubileju nosaukumi!

Lai izdodas atrast piemērotas dāvanas ikvienā kāzu jubilejā un skaisti nosvinēt!